Bakan Koca’dan DST’ye Gazze çağrısı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 20 gündür İsrail’in saldırısı altında olan Gazze’ye insani ve sağlık yardımı için Dünya Sağlık Teşkilatı (DST) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhonam Ghebreyesus’a mektup yazdığını duyurdu.

Bakan Koca, konuyla ilgili bugün sosyal medya hesabından “Dünya Sağlık Teşkilatı’nın Gazze için alması gereken aksiyonu Genel Direktör Dr. Tedros’a, kendisine dün saat 13.30’da ulaşan bir mektupla hatırlattım” notuyla paylaştığı mektupta şu ifadelere yer verdi:

“ÖNÜMÜZDEKİ ENGELLERİN KALDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ”

“DST, SAĞLIK HİZMETLERİNİN GÜVENLİĞİNİ GARANTİ ALTINA ALMALI”

Sayın Genel Direktör Değerli Dostum; Dünya Sağlık Teşkilatı, önderlik sorumluluğu ile ve acilen gerekli girişimlerde bulunarak Gazze’de verilecek sağlık hizmetlerinin güvenliğini garanti altına almalı. Ülkemin, hasta çocuklar başta olmak üzere, savaşın mağdurları için gerekli sağlık hizmetlerini Gazze’ye ulaştırmaya yaralılar Türkiye’de tedavi altına almaya hazır olduğunu ve gerekli hazırlıkları yaptığını bilmenizi isterim. Hayat kurtarmak için eksik olan şey, gerekli şartların oluşturulmasıdır. Dünya Sağlık Teşkilatının mottolarından biri ‘Herkes için sağlık’ diğeri ‘Kimseyi geride bırakmamaktır.’ Bir Sağlık Bakanı, bir insan ve baba olarak size çağrım bu iki mottonun birer hakikat olduğunu tekrar ortaya koymanızdır. Tüm Türkiye’nin beklenti dolu selamlarını iletiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x