Davutoğlu’ndan masa yorumu: Faydalı bir krizdi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayının CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olması sonrası ilk kez konuştu.

Fox TV’de İlker Karagöz’ün konuğu olan Davutoğlu, masada yaşananlarla ilgili “Evet bir kriz oldu ama bence faydalı bir krizdi” dedi. Davutoğlu, 2023 seçimleri için uyarılarda bulunarak “Kimse ümitsizliğe kapılmasın. O masa etrafında saatler geçirdik” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

KUZEY KORE’YE KADAR GİDER: Cumhur İttifakı seçimi kazanırsa bir sonraki seçime kadar Türkiye ya çok sert gerilimler yaşar ya da bir takım ülkelerde görülen şekilde görünüşte demokrasi olan ama aslen alakası olmayan bir yapıya bürünür. Ülke adı vermek istemiyorum ama Kuzey Kore’ye kadar gider bu örnek ülkelerin ucu.

BU FEDAKARLIKLARI TAÇLANDIRMAK LAZIM: Bu Altılı Masa’nın oluşumu çok önceye gider. Önce Sayın Akşener, önemli bir mücadele verdi. Türkiye’de belki en katı disipline sahip olan MHP içinde sert bir mücadele verdi. O tel örgülere tutunduğu halini hepimiz hatırlarız. İYİ Parti’yi kurarak bir başarı hikayesi oluşturdu. Bu fedakarlıkları şimdi taçlandırmak lazım. Sayın Akşener’in dün akşam yaptığı açıklamalar bence bu sürecin en önemli şeylerinden biriydi. Gece aradım tebrik ettim kendisini, o da teşekkür etti. Aile olarak eskiden beri bir yakınlığımız var. O alçakça bir iftiraya maruz kaldığında yanında dururum. Onun gelini benim akrabamdır o nedenle dünür de sayılırız. Her şeyden önce dostuz. Sayın Akşener açık oynar, net konuşur. Sayın Akşener de toplumdaki genel durumdan üzüntü duydu, bunu hissediyordum.

KATILMASI DAHİ İKLİMİ DEĞİŞTİRDİ: Evet kriz çıktı, siyasette bazen krizler faydalı olur. Bu kriz de faydalı oldu. Hiç kriz çıkmıyorsa bir aktör dominant demektir. Çözülüyorsa o kriz, öldürmeyen darbe güçlendirir. Sayın Akşener’in toplantıya gelmesi o nedenle önemliydi. Katılması dahi iklimi değiştirdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir