Profesör Özkal, Ali Dibo’ya karşı

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, CHP’nin diğer partilerden aday çıkardığı milletvekilliği listelerine tepki gösterdi.

Kendi listeleriyle CHP listesindeki FETÖ kumpası davaları sürecinde Adalet Bakanı olan Sadullah Ergin gibi isimleri karşılaştıran İnce, Memleket Partisi Ankara Çankaya 1. sıra milletvekili adayı Prof. İpek Özkal’ı örnek gösterdi.

Muharrem İnce yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Milletvekili adayı listeleri açıklandı. Memleket Partisi’nin Ankara Çankaya 1. Sıra Milletvekili adayı; Prof. Dr. İpek Özkal Sayan, Mülkiye’de profesör, Atatürkçü bir Cumhuriyet kadını. Karşısında ise Ergenekon ve Balyoz kumpasları döneminin Adalet Bakanı var, Ali Dibo var. İzmir 1. Bölgede Memleket Partisi’nin adayı Cüneyt Oğuz. Cüneyt; Cumhuriyetçi, Atatürkçü, CHP’nin eski il yöneticisi. Karşısında ise operasyon gazetesi Taraf’ın eski yazarı ‘Kemalizm ırkçılıktır’ diyen biri var. Bağrına taş basa basa değil, tıpış tıpış değil, gönül rahatlığıyla ver oyunu Memleket’e. Memleket gibisi yok.”

ALİ DİBO OLAYI NEDİR

Ali Dibo skandalı, Hürriyet gazetesi köşe yazarı Şükrü Küçükşahin’in 2006 yılının Şubat ayında elde ettiği, dönemin AKP grup başkanvekili ve Hatay milletvekili Sadullah Ergin’in, bir bürokrata Hatay ilinde yapılacak ihalelerine partililere verilmesi yönündeki talimatlarını içeren yazılı belgenin araştırılması sonucu patlak veren skandal. Yapılan soruşturma sonucu Hatay ilinde, 271 adet kamu ihalesinin tamamının partinin 17 AKP’li yerel yönetici tarafından kazanıldığı ortaya çıkmıştı.

Kamu İhale Kanunu’na tabi ihaleler arasında 140’ı mal alımı, 35’i hizmet alımı, 15’i yapım işi olan toplam 190 ihale ile ilgili Kamu İhale Kurumu (KİK) soruşturma başlatmış ve ihalelerin tümünün mevzuata aykırı olduğunu açıklamıştı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Sadullah Ergin’e o dönem, “Bu ülkenin talihsizliği ne? Ali Dibo’cudan Adalet Bakanı olur mu? Sen uygar bir toplumda Adalet Bakanı değil, milletvekili olamazsın” sözleriyle tepki göstermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir