Seçimlerde ittifak sözleri: “İYİ Parti İzmir’i istiyor” iddiasına üstü kapalı yanıt

14-28 Mayıs seçimlerinde alınan yenilgi sonrası CHP’de değişim tartışmasını başlatan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ”İstanbul için yeniden yola çıkıyorum” sözleri siyaset gündemine hareketlilik getirdi.

İmamoğlu’nun ”İstanbul ittifakı” çağrısına ilk cevap HDP’den geldi. HDP Seçim İşleri Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Emirali Türkmen, daha önceki seçimlerde “aday çıkarmama” deneyimlerini de hatırlatarak, “Geçmiş seçimleri düşününce şu söz de akla geliyor; ‘Bir suda iki defa yıkanılır mı?’ Bizim için önemli olan HDP’nin politik çizgisini büyütmek. Bu çizgiyi, bu çizgiye yakın siyasal çizgilerle büyütmeyi birinci öncelik olarak görürüz.” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu’nun “İstanbul ittifakı” çağrısına şimdilik çekimser kalan HDP’den sonra gözler İYİ Parti’den gelecek açıklamalara çevrildi.

CHP ve İYİ Parti arasında seçim sonrasında başlayan tartışmalar derinleşirken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de ‘yerelde komşu olalım’ diyerek ittifak çağrısında bulunması sonrası da gözler İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 26 Ağustos’ta yapacağı konuşmaya çevrildi.

“TEK BAŞIMIZA GİRECEKMİŞ GİBİ HAZIRLIKTAYIZ”

Partisinin İzmir İl Başkanlığını ziyaret eden İYİ Parti Teşkilat Başkanı Buğra Kavuncu da seçim tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gazetecilerin İYİP’in yerel seçimlere ittifakla mı tek başına mı gireceği sorusuna cevap veren Kavuncu, “Seçimlerle ilgili çok yoğun bir adaylık konusunu konuşuyorlar, tartışıyorlar. Ciddi bir hazırlık süreci var. Siyasi partiler iddia ortaya koyarlar, bizim iddiamız da iktidar olmaktır. Bunun için de yereli, geneli her anlamda bizim iddia ortaya koymamız ve hazırlığımızı yapmamız lazım. Netice ne olursa olsun, 31 Mart 2024’te nasıl bir yapı olursa olsun bütün parti teşkilatlarımız olarak sanki tek başımıza girecekmiş gibi çok güçlü ve ciddi bir şekilde hazırlığımızı yapmak durumundayız” yanıtını verdi.

İYİ PARTİ’DEN İZMİR ŞARTI

“İYİP’in yerel seçimlerde ittifak için CHP’den İzmir’i istediği” yönündeki iddialara da açıklık getiren Kavuncu, şunları söyledi:

“Bunların hepsi dedikodu. Böyle bir görüşme ya da bu anlamda yapılmış herhangi bir müzakere yok. Bizim şu anda odaklanacağımız tek konu var; İzmir halkının yerel anlamda yaşadığı sıkıntılar ve mutlu olabileceği bir kent hayatını nasıl var edebiliriz? Bunu konuştuğumuz sürece o konular gündeme gelir ya da gelmez ama bunların hepsi dedikodu.”

Genel seçimlerin arzu ettikleri şekilde sonuçlanmadığını, parti olarak da hedeflediklerinin altında oy aldıklarını söyleyen Kavuncu, başarısız bir seçim olarak nitelendirmelerine rağmen genel seçimlerde oy sayılarını 4,9 milyondan 5,2 milyona çıkardıklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x