Ankara Barosu’ndan CMK eylemi: Zorunlu müdafilik hizmetinin verilmesi iktidar tarafından bilinçli olarak tercih edilmemektedir

Ankara Barosu, CMK Tarifesi’ndeki artış oranını yetersiz bularak eylem kararı aldı. Barodan yapılan açıklamada, “Özellikle soruşturma aşamasında işkence ve kötü muamelenin önlenmesi amacı ile getirilen zorunlu müdafilik müessesesi, ceza yargılamasında hak arama özgürlüğünün, adil yargılanma hakkının olmazsa olmazıdır. Ancak görüyoruz ki ceza yargılamasında zorunlu müdafilik kapsamında yapılan görevlendirmelerin hukuk devleti içerisindeki rolü ve bu kapsamda avukatlarca verilen hizmet, iktidar tarafından hala tam olarak anlaşılamamakta veya bu hizmetin verilmesi bilinçli olarak tercih edilmemektedir” denildi. 

2024 yılı CMK ücretleri Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Barolar ve avukatlar CMK ücretlerine tepki gösterdi. Ankara Barosu, artış oranını yetersiz bulduğu içn eylem kararı aldı. 

Barodan yapılan açıklama şöyle: 

“2024 yılı CMK ücret tarifesi Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Yayınlanan tarifede yüzde 58’lik bir artış oranı belirlenmiştir. Bu oran tarife yayınlanmadan önce Türkiye Barolar Birliği ile Adalet Bakanlığı arasında yapılan görüşmelerde dahi teklif edilen tutarın çok altındadır. Özellikle soruşturma aşamasında işkence ve kötü muamelenin önlenmesi amacı ile getirilen zorunlu müdafilik müessesesi, ceza yargılamasında hak arama özgürlüğünün, adil yargılanma hakkının olmazsa olmazıdır. Ancak görüyoruz ki ceza yargılamasında zorunlu müdafilik kapsamında yapılan görevlendirmelerin hukuk devleti içerisindeki rolü ve bu kapsamda avukatlarca verilen hizmet, iktidar tarafından hala tam olarak anlaşılamamakta veya bu hizmetin verilmesi bilinçli olarak tercih edilmemektedir. 

Aynı şekilde dar gelirli vatandaşlara hak arama özgürlüklerinin sağlanması amacıyla verilen adli yardım hizmetlerinde de yeterli kaynak aktarılmadığı için avukatlar ücretlerini zamanında alamamakta, barolara ödenmesi gereken pay eksik ödenmekte, iktidar bu nedenle avukatlara olan yığılmış borcunu ödeme yönünde hiçbir adım atmamakta, verilen sözler tutulmamaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir