En yaşlı yapışık ikizler Lori ve George Schappell 62 yaşında hayatını kaybetti

62 yaşında ölen ikizler, tıbbi beklentilere meydan okuyan yaşamlar boyunca ayrı kariyerler, ilgi alanları ve ilişkiler peşinde koştular.
Tıbbi beklentilere meydan okuyan hayatları boyunca ayrı kariyerler, ilgi alanları ve ilişkiler peşinde koşan yapışık ikizler Lori ve George Schappell, bu ay 62 yaşında öldü.

Ölüm nedeni ayrıntılı olarak açıklanmadı.

The Philadelphia Inquirer gazetesinin haberine göre Lori, 50 yaşına geldiklerinde verdiği bir röportajda “Doğduğumuzda doktorlar 30 yaşımızı dolduracağımızı düşünmüyordu ama onların yanıldığını kanıtladık” dedi.

18 Eylül 1961’de West Reading, Pensilvanya’da doğan ikizlerin beyinleri farklıydı ancak kafatasları birleşmişti.
Spina bifida hastası olan ve 4 inç daha kısa olan George, Lori tarafından uyarlanabilir tekerlekli bir tabure üzerinde gezdiriliyordu. Ölüm ilanında, her birinin diğerinin gittiği yere gitmek zorunda olmasına rağmen, “mümkün olduğunca bağımsız yaşamanın” her ikisi için de “çok önemli” olduğu belirtildi.
Her ikisi de bir devlet lisesinden mezun oldu ve üniversite dersleri aldı. George, Lori’nin bir hastanenin çamaşırhanesinde çalışmasına altı yıl boyunca devam etti.
Ölüm ilanına göre “kupa kazanan bir bowling oyuncusu” olan Lori, kardeşinin country müzik kariyerine başlayabilmesi için 1996 yılında işten ayrıldı.

Ölüm ilanında “24 yaşından beri kendi ikametlerini sürdürdüler ve yoğun bir şekilde seyahat ettiler” denildi.
Yıllar geçtikçe pek çok belgesel ve talk şovun yanı sıra FX tıbbi draması ‘Nip/Tuck’ın bir ölümünde yer aldılar.
Philadelphia Inquirer, Lori’nin bir zamanlar evlenmek üzere nişanlandığını ancak nişanlısının bir otomobil kazasında öldüğünü bildirdi.
Lori, “Randevulara gittiğimde George okumak için kitaplar getirirdi” dedi.
‘Allah’ın yarattığına karışmayın’
İkizler, 1997’de yayınlanan bir belgeselde farklı banyo programlarına sahip olduklarını ve teker teker duş aldıklarını söyledi.

George 2007’de transseksüel olduğunu açıkladı.
George, sevdiğiniz ve saygı duyduğunuz birine “size vermesini istediğiniz durumlarda mahremiyet ve uzlaşma” vermekten bahsetti. Lori, uzlaşmanın “istediğiniz her şeyi istediğiniz anda elde edemezsiniz” anlamına geldiğini söyledi.
Daha kısa bir süre için her iki çocuktan da keyif almanız anlamına gelse bile, Tanrı’nın yarattığı şeye karışmazsınız.


Yapışık ikizler, her 50.000 ila 60.000 doğumda bir, tek bir embriyodan gelen tek yumurta ikizlerinin ayrılmaması durumunda ortaya çıkar.
Yaklaşık yüzde 70’i kadın ve çoğu ölü doğuyor. Sadece küçük bir yüzdesi kafada birleşmiştir, neredeyse dörtte üçü göğüste ve diğerleri karın veya pelviste birleşmiştir.
Ayrılığın Schappell ikizleri için riskli olduğu düşünülüyordu ancak Lori, Associated Press’e 2002 yılında ikizlerin çok katlı bir yaşlılar kompleksindeki dairesinde verdiği bir röportajda böyle bir operasyonun hiçbir durumda gerekli olduğunu düşünmediğini söyledi.
“Daha kısa bir süre için her iki çocuktan da keyif almanız anlamına gelse bile, Tanrı’nın yarattığı şeye karışamazsınız” dedi. 1997 tarihli belgeselde George, “Bozulmayan şeyi neden tamir edelim ki?” diyerek ayrılma fikrini de şiddetle reddetti.
Yaşayan en yaşlı yapışık ikizler unvanını kimin alacağı henüz belli değil. Şimdiye kadar belgelenen en yaşlı kişiler, 2020’de 68 yaşında ölen Ronnie ve Donnie Galyon’du.
Bir sirk gösterisiyle ün kazanan 19. yüzyılın “Siyam İkizleri” Eng ve Chang Bunker 63 yaşına kadar yaşadılar.
Schappell ikizlerinden hayatta kalanlar arasında babaları ve altı kardeşleri de bulunuyor. Cenaze evi, özel hizmetlerin planlandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x