Forensic Architecture’dan Gazze’deki hastane saldırısı hakkında ön analiz

İngiltere’nin Londra Üniversitesi merkezli bağımsız araştırma kurumu Forensic Architecture, Gazze’nin El Ehli Baptist Hastanesi’ne 17 Ekim’de düzenlenen ve 471 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili ön analizinin sonuçlarını paylaştı.

Kurumun sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden yaptığı açıklamada, Filistin merkezli “Al-Haq” hak örgütü ile “earshot.ngo” isimli ses inceleme platformuyla birlikte gerçekleştirdiği ön analizin, İsrail ordusunun ‘Filistin tarafından batıdan doğuya doğru ateşlenen bir roket olduğu iddiasına ciddi şüphe düşürdüğü’ belirtildi.

‘BATIDAN DEĞİL KUZEYDOĞUDAN GELİYOR OLABİLİR’

Forensic Architecture’ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “3 boyutlu analiz, etki kraterinin güneybatı tarafında radyal parçalanma şekillerini ve kuzeydoğudan kratere doğru giden sığ bir kanalı gösteriyor. Bu tip şekiller, fırlatılan nesnenin kuzeydoğu kaynaklı hareketine işaret ediyor. Analizimizi inceleyen araştırmacı ve patlayıcı silah uzmanı Chris SG Cobb-Smith, parçalanma şekillerinin atılan cismin IOF’nin (İsrail İşgal Güçleri) iddia ettiği gibi batıdan değil, kuzeydoğudan, yani Gazze çeperinin İsrail tarafından kontrol edilen yönden geldiğini gösteriyor olabileceği konusunda hemfikir kaldı.”

Cobb-Smith’in analizi hakkında da bilgi paylaşan Forensic Architecture, buna göre, krater büyüklüğünün İsrail ordusu tarafından sıklıkla kullanılan Spike ya da Hellfire füzesinden daha büyük bir mühimmata işaret ettiğini, bunun bir topçu mermisinin etki izleriyle daha tutarlı olduğunu aktardı. Kurumdan yapılan açıklamada, “Ancak, ilave maddi kanıt olmadan nihai bir değerlendirme yapamayız” ifadelerine yer verildi.

‘NİHAİ SORUŞTURMA İÇİN ERİŞİM ŞART’

“earshot.ngo” platformunun ses analizini de alıntılayan Forensic Architecture, platformun füze saldırısına ilişkin bağımsız bir ses analizi yaptığını kaydetti. Platformun X hesabından paylaşılan bilgilerde de hastane saldırısına ilişkin iki videoya “Doppler Etkisi” analizi yapıldığı, buradan elde edilen sonuçların da İsrail Savunma Kuvvetleri’nin hastaneyi vuran füzenin güneybatıdan yaklaştığı iddiasını şüpheye düşürdüğü belirtildi.

Aynı platformun İsrail’in saldırıyı İslami Cihad’ın yaptığı iddiasını desteklemek için yayınladığı ses kaydını da incelediğini ve bu kaydın manipüle edildiğini ve güvenilir bir kanıt kaynağı olmadığını bulduğunu aktaran Forensic Architecture, saldırıya ilişkin nihai bir soruşturma için olay yerine ve mühimmat parçalarına erişim ile birlikte görgü tanıklarıyla görüşmeler yapılması gerektiği vurgulandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x