Kadınlara Uyarılarla Dolu! Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Aile İlişkilerine Dair Yayınladığı Kitap Gündem Oldu

Diyanet İşleri Başkanlığının aile ilişkileriyle ve kadınların özel durumlarıyla ilgili yayınladığı kitap gündem oldu. Kitapta nişanlı çiftlerin nasıl görüşmesi gerektiği ve kadınların giyim kuşamı hakkındaki söylemler pes dedirtecek nitelikte. Detaylar içerikte!

Kaynak: https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset…

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın (DİB) aile ilişkilerine dair hazırladığı ve çalışanlarına ücretsiz olarak dağıtılan kitaptaki söylemler gündem oldu.

Cumhuriyet’in haberine göre DİB’in internet sitesinden PDF olarak ulaşılabilen kitapta aile ilişkilerinin nasıl olması gerektiğiyle ilgili dikkat çeken ifadeler yer alıyor.

Diyanet’in ücretsiz olarak paylaştığı ‘Aile ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular’ isimli kitapta kadın ve erkeğin evlilik öncesi, evlilik süreci, çocuk ve anne-baba ilişkileri ve kadınlara özel durumlarla ilgili pek çok ayrıntı var.

Nişanlılara caiz değil:

Diyanet’in paylaştığı kitapta nikahlanmadan önce iki nişanlının ahlaki olmayan şekilde görüntülü konuşması ve uzun bir süre mesajlaşması caiz değil.

Kitaba göre kadının el öpmesi yasak!

Diyanetin hazırladığı kitapta “Nişanlı bir kızın, müstakbel kayınpeder ve kayınlarının ellerini öpmesi helal midir?” sorusuna da çok tartışılacak bir cevap verildi. Kitapta bir kadının kayınpederinin elini öpmesi haram ve yasak olarak nitelendirildi.

Kadın oğlunun yanında da örtünmeli!

Diyanet’in yayınladığı kitapta kadının aile içerisindeki giyim kuşamıyla ilgili de açıklamalar yapıldı. Kitapta bir kadının ‘oğlu, babası, dedesi, kardeşi, amcası, dayısı, kayınpederi ve damadı gibi kendisine nikahı haram kılınan erkeklerin yanında saçı, başı, boynu, gerdanı, dirsekten aşağı kolları, ayakları ve bacaklarının diz kapağından aşağı kısmı dışında kalan yerleri örtmesi gerekir’ ifadeleri yer buldu. Ayrıca kadının mahremi olmayan erkeklerin yanında ‘el, yüz ve ayaklar dışında bütün bedenini örtmesi gerektiği’ yazıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x