Libya’daki 5+5 Ortak Askeri Komite, siyasi taraflara çözüm çağrısı yaptı

Libya’daki “5+5 Ortak Askeri Komite” üyeleri, ülkedeki siyasi taraflara “mevcut siyasi tıkanıklığa çözüm bulmaları” çağrısı yaptı.

Komiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, komite üyeleri, Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Abdoulaye Bathily’nin yanı sıra bir grup BM heyetinin katılımıyla Tunus’ta 2 gün süren müzakereler gerçekleştirdi.

Toplantıların amacının, Komitenin “ateşkes anlaşmasının şartlarının uygulanmasına” yönelik çalışmalarını gözden geçirmek ve değerlendirmek olduğu kaydedilen açıklamada, toplantılarda ateşkesin fiilen sağlanması, temas hatlarındaki kuvvetlerin azaltılması, sahil yolu ve diğer yolların açılması, hava sahalarının açılması, petrol üretimi ve ihracatının yeniden başlaması da dahil olmak üzere daha önce atılan tüm adımların kapsamlı bir şekilde gözden geçirildiği belirtildi.

Tüm taraf ve kuruluşlardan ateşkese uymaları ve Libya’daki güvenlik ortamını istikrarsızlaştıracak hiçbir eylemde bulunmamaları istendi. Açıklamada ayrıca Libya’daki tüm siyasi taraflara güvenlik ve ülkenin birliği üzerindeki doğrudan etkisini göz önüne alarak mevcut siyasi çıkmaza çözüm bulma yönünde sorumluluklarını yerine getirmeleri çağrısında bulunuldu.

Ne olmuştu?

Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Temsilciler Meclisinin altışar üyesinden oluşan Seçim Yasalarını Belirleme Komitesi, ülkede seçimlerin anayasal dayanağı kabul edilen Anayasa Beyannamesi’ndeki 13. maddede değişiklik yapmak üzere Fas’ın kuzeybatısındaki Buznika kentinde bir süredir toplantılar düzenliyordu.

Komite üyelerinin Libya’da seçimlerin yapılmasının önünü açan yasaları 3 Haziran’da oy çokluğuyla kabul ettiği açıklanmıştı.

Buna karşın Devlet Yüksek Konseyinin 61 üyesinden 54’ü ile bazı Temsilciler Meclisi milletvekillerinin yanı sıra ülkenin en güçlü muhalefet partilerinden Adalet ve İnşa Partisi ile diğer bazı partiler, ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda Fas’taki toplantıdan çıkan sonuçları kabul etmediklerini duyurmuştu.

Libya’da Seçim Yasalarını Belirleme Komitesi tarafından 9 Haziran’da yapılan yazılı açıklamada, seçim kanunları taslağının üyelerce oy birliğiyle onaylandığı, nihai olduğu ve gelecek seçimlerin bu kanunlara uygun şekilde gerçekleştirileceği belirtilmişti.

Libya Devlet Yüksek Konseyi, Seçim Yasalarını Belirleme Komitesi tarafından onaylanan seçim kanunlarının BM Libya Özel Temsilcisi Bathily’e sunulduğunu duyurmuştu.

5+5 Ortak Askeri Komite

BM himayesinde başlatılan Ortak Askeri Komitede, BM nezdinde meşru Libya hükümetine bağlı Libya ordusundan ve ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter güçlerinden beşer kişilik heyetler bulunuyor.

İsviçre’nin Cenevre kentinde 19-23 Ekim 2020’de düzenlenen 5+5 Ortak Askeri Komite toplantıları sonucunda Libya hükümeti ile Hafter’e bağlı heyetler arasında kalıcı ateşkes anlaşması imzalanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x