Xiaomi 2023 Yılı 3. Çeyrek Kârını Açıkladı

Xiaomi 2023 Yılı 3. Çeyrek Kârını Açıkladı

 

Küresel teknoloji devi Xiaomi, 2023 yılı 3. çeyrek verilerini açıkladı. Düzeltilmiş net kârı %182,9 artışla 6 milyar RMB’ye yükselen şirketin brüt kârı, etkin bir şekilde uygulanan temel stratejilerin etkisiyle rekor seviyeye ulaştı.

 

Özünde Nesnelerin İnterneti (“IoT”) platformuyla bağlantılı akıllı telefonlar ve akıllı donanımlar bulunan bir tüketici elektroniği ve akıllı üretim şirketi olan Xiaomi Corporation, 30 Eylül 2023 tarihinde sona eren üç aylık döneme ilişkin denetlenmemiş konsolide sonuçlarını açıkladı. Xiaomi, “ölçeğe ve kârlılığa odaklanma” ve yüksek kalite sunma stratejisine odaklanan temel faaliyet stratejilerini kararlı bir şekilde uygulayarak hem gelirini hem de kârlılığını önemli ölçüde artırdı. Grup, son altı çeyrekte ilk kez yıldan yıla pozitif çeyrek bazlı gelir artışı yaşadı ve çeyrek bazlı kârda son iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 2023’ün üçüncü çeyreğinde grubun toplam geliri 70,9 milyar RMB’ye yükseldi. Düzeltilmiş net kâr bir önceki yıla göre %182,9 artışla 6 milyar RMB’ye ulaştı. Grubun ilk üç çeyrekteki düzeltilmiş net kârı, geçen yılın toplamının 1,7 katına ulaşarak piyasa tahminlerinin üzerinde gerçekleşti.

 

Xiaomi Corporation’ın Kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Lei Jun, 2023 yılının Ekim ayında 2020-2030 dönemine yönelik yeni bir hedef belirledi. Yeni hedef doğrultusunda Grup, temel teknolojilere sürdürülebilir yatırımlar yapmayı taahhüt ediyor ve gelişmekte olan küresel en ileri teknolojiler alanında lider olmaya kendini adıyor. Bu yeni hedef, Xiaomi’nin araştırma ve geliştirme yatırımlarına olan inancının altını çiziyor. Xiaomi’nin Ar-Ge harcamaları, 2023’ün üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %22’lik bir artışla 5 milyar RMB’ye ulaştı. Ar-Ge çalışanları, toplam iş gücünün %53’ünden fazlasını oluşturacak şekilde büyüdü. Grup, “Akıllı Telefon x AIoT” olan stratejisini “İnsan x Otomobil x Ev” olarak güncelleyerek, kişisel cihazlardan akıllı ev ürünlerine ve akıllı mobil çözümlere kadar tüketicilerin tüm ihtiyaçlarını tek bir akıllı ekosistemde birleştiren yeni işletim sistemi Xiaomi HyperOS’u tanıttı.

 

Xiaomi, “ölçeğe ve kârlılığa odaklı” stratejisini verimli bir şekilde uyguladı. Grup, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde brüt kâr marjında sürekli bir artış kaydederek %22,7’ye ulaştı ve üst üste dördüncü çeyrekte de artış elde etti. Toplam stok ise 36,8 milyar RMB’ye ulaşarak bir önceki yıla göre %30,5’lik bir düşüş yaşadı ve son on bir çeyreğin en düşük noktasına ulaştı. Bu düşüş, Xiaomi’nin iş stratejisini esnek bir şekilde uyarlayarak sektörün değişen talepleriyle uyumlu hale getirmesini sağladı. 30 Eylül 2023 itibariyle, grubun nakit kaynakları büyümeye devam ederek 127,6 milyar RMB ile rekor seviyeye ulaştı ve Xiaomi’nin inovasyonlara destek vermesi için güçlü bir temel oluşturdu.

 

Premium akıllı telefon satış ve bilinirliğinin artması, brüt kâr marjını rekor seviyeye taşıdı

2023’ün üçüncü çeyreğinde, dünya genelindeki akıllı telefon satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,1 oranında hafif bir düşüş kaydedildi. Xiaomi’nin akıllı telefon satışlarında, ters esen rüzgara rağmen hem bir önceki yıla hem de bir önceki çeyreğe göre büyüme kaydedildi. Dünya genelindeki akıllı telefon satışları son altı çeyreğin en yüksek seviyesi olan 41,8 milyon adede ulaştı.

 

Bu dönemde, Xiaomi’nin akıllı telefon iş kolu bir önceki çeyreğe göre %13,8’lik bir gelir artışı kaydederek 41,6 milyar RMB oldu. Brüt kâr marjı bir önceki yıla göre 7,7 puan artarak %16,6 ile rekor seviyeye ulaştı. Xiaomi, grubun temel stratejisinin önemli bir bileşeni olmaya devam eden premiumlaştırma stratejisini ilerletmeye devam ederek yaygın kullanıcı beğenisi kazandı ve kayda değer satış başarısı elde etti. Grup, Ekim ayında Çin’de Xiaomi 14 Serisini piyasaya sürdü. Satışa sunulduktan sonraki ilk beş dakika içinde Xiaomi 14 Serisi, Xiaomi 13 Serisi’nin ilk satış hacminin altı katına ulaşarak ilk satış döneminde bir milyon adedi aştı ve JD.com’da %99’un üzerinde olumlu puan aldı. Xiaomi, aralarında Xiaomi 14 Serisi’nin de bulunduğu altı premium akıllı telefon modelini art arda piyasaya sürdü ve bunların tümü piyasaya sürüldükten sonraki ilk ay içinde son derece olumlu müşteri yorumları aldı.

 

Canalys’e göre Xiaomi, ilk üç marka arasında bu çeyrekte satışlarda yıldan yıla artış kaydeden tek marka oldu ve büyümedeki canlanmaya öncülük etti. %14,1’lik pazar payına sahip olan Xiaomi, üst üste 13 çeyrek boyunca dünya genelinde en çok akıllı telefon satışı yapan üçüncü şirket olma konumunu korudu. Şirket, 55 ülke ve bölgede ilk üçte, 65 ülke ve bölgede ise ilk beşte yer alarak sektördeki lider konumunu güçlendirdi.

 

Xiaomi, yeni perakende iş kolunun verimliliğini artırmaya devam etti. Üçüncü taraf verilerine göre, 2023’ün üçüncü çeyreğinde Çin’de satılan toplam premium akıllı telefon satışlarının %55’inden fazlası çevrimdışı kanallar üzerinden gerçekleşti. En son 11.11 Alışveriş Festivali sırasında Xiaomi, 22,4 milyar RMB’yi aşan kümülatif brüt ürün değerine (GMV) ulaşarak alışveriş festivalleri açısından yeni bir rekora imza attı.

 

IoT ve yaşam tarzı ürünleri segmentinin büyüme ivmesini artırmak için ürün bağlanabilirliğini yeni zirvelere taşıyor

2023’ün üçüncü çeyreğinde, Grubun IoT ve yaşam tarzı ürünlerinden elde ettiği gelir bir önceki yılın aynı dönemine göre %8,5 artışla 20,7 milyar RMB olurken, brüt kâr marjı bir önceki yılın aynı dönemine göre 4,3 puan artışla %17,8 gibi rekor bir seviyeye ulaştı.

 

Xiaomi’nin ekosistem ürünlerinin avantajları arasında birbirine bağlanabilirlik de yer alıyor. 30 Eylül 2023 itibariyle, Grubun AIoT platformundaki bağlı IoT cihazlarının sayısı (akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar hariç) bir önceki yıla göre %25,2 artışla 699 milyona ulaşırken grubun AIoT platformuna bağlı beş veya daha fazla cihaza sahip kullanıcı sayısı (akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar hariç) bir önceki yıla göre %26,0 artışla 13,7 milyon oldu.

 

Xiaomi’nin akıllı televizyon ürünleri Çin’de lider konumunu korumaya devam ediyor. All View Cloud’a (AVC) göre grup, 2023’ün üçüncü çeyreğinde Çin’de televizyon satışlarında 1. sırada yer aldı. Ayrıca Canalys’e göre, dünya genelindeki tablet satışları bir önceki yıla göre %120’den fazla arttı ve Xiaomi ilk kez küresel tablet satışları sıralamasında ilk beşe girdi.

 

İnternet alanındaki liderliğini daha da güçlendirmek amacıyla daha fazla mükemmellik için çalışıyor

Xiaomi’nin internet hizmetleri geliri, akıllı ekosisteminin büyümesi ve operasyonel verimlilikte devam eden iyileştirmelerin etkisiyle, bir önceki yıla göre %9,7’lik bir artışla 7,8 milyar RMB’ye ulaşarak yeni bir çeyrek rekoruna imza attı. İnternet hizmetlerinin brüt kâr marjı bir önceki yıla göre 2,3 puan artarak %74,4’e ulaştı. MIUI’nin dünya genelinde ve Çin’deki aylık aktif kullanıcı sayısı (“MAU”) rekor seviyelere ulaştı. 2023 Eylül ayında MIUI’nin küresel aylık aktif kullanıcı sayısı bir önceki yıla göre %10,5 artışla 623 milyona ulaşırken, MIUI’nin Çin’deki aylık aktif kullanıcı sayısı bir önceki yıla göre %7,4 artışla 152 milyona ulaştı.

 

Xiaomi’nin küreselleşme stratejisi muazzam bir potansiyel oluşturuyor. Dönem boyunca, Xiaomi’nin yurtdışı internet hizmetlerinden elde ettiği gelir bir önceki yıla göre %35,8 artarak 2,3 milyar RMB’ye ulaştı ve rekor seviyeye yükselerek toplam internet hizmetleri gelirinin %30’unu oluşturdu. Xiaomi’nin 2023’ün üçüncü çeyreğindeki reklam geliri, bir önceki yılın aynı dönemine göre %15,7 artışla 5,4 milyar RMB’ye ulaşarak bir başka çeyrek rekoru kırdı. Xiaomi’nin oyun iş kolu, tutarlı operasyonel yeniliklerden yararlanarak üst üste dokuzuncu çeyrekte de büyüme kaydetti.

 

Stratejisini “İnsan x Otomobil x Ev” olarak genişletti

Xiaomi’nin Ar-Ge harcamaları 2023’ün üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %22 artışla 5 milyar RMB oldu. Grup, teknoloji alanındaki yetenekli çalışanları kendine çekmeyi ve eğitmeyi hedefliyor. 30 Eylül 2023 itibarıyla Ar-Ge personelinin sayısı 17.563’e ulaştı ve çalışanların %53’ünden fazlasını oluşturdu. Xiaomi aynı zamanda inovasyonları desteklemek için fikri mülkiyet yeteneklerini genişletmeye devam etti. 30 Eylül 2023 itibariyle dünya genelinde 35.000’den fazla patent aldı.

 

Xiaomi, 2023 yılının Ekim ayında, kişisel cihazları, otomobilleri ve akıllı ev ürünlerini akıllı bir ekosistemde birbirine bağlamak için tasarlanan ve uyarlanan insan merkezli yeni işletim sistemi Xiaomi HyperOS’u tanıttı. Şirket, Xiaomi HyperOS’un Kapsamlı Yeniden Düzenleme, Cihazlar Arası Akıllı Bağlantı, Proaktif Zeka, Uçtan Uca Güvenlik ve Açık Platform özellikleriyle cihaz performansını optimize etmeyi amaçlıyor. Xiaomi HyperOS’un temelini, Linux sistemini derinlemesine özelleştiren Xiaomi’nin kendi geliştirdiği Xiaomi Vela sistemi oluşturuyor. Xiaomi, performans planlaması, görev yönetimi, bellek yönetimi ve dosya yönetimi gibi temel modülleri yeniden yapılandırarak performans ve verimlilikte önemli bir artış kaydetti. Xiaomi, Cihazlar Arası Akıllı Bağlantı için özel bir sofistike yapı olan HyperConnect’i kullanıyor. Bu gelişmiş Cihazlar Arası Akıllı Bağlantı çerçevesi, birden fazla cihaz arasında verimli bağlantı kurulmasını kolaylaştırıyor ve sorunsuz işbirliği sağlıyor. Grubun Proaktif Zekaya olan bağlılığı, cihazlar arası akıllı bir bilişsel merkez olan Xiaomi HyperMind’ın geliştirilmesine yol açtı. Xiaomi HyperOS, gelişmiş yapay zeka teknolojilerini destekleyerek ve cihazların bir dizi yapay zeka odaklı özellik sunmasını sağlayarak bir adım daha ileri gidiyor. Xiaomi, Uçtan Uca Güvenliğin sağlanmasında, özel donanım üzerinde çalışan ve güvenlik alt sisteminin temel taşını oluşturan, kendi geliştirdiği bir güvenilir yürütme ortamına (Trusted Execution Environment, TEE) güveniyor. Xiaomi, cihazlar arasında güvenli veri iletimi için Güvenilir Yürütme Ortamı (TEE) aracılığıyla uçtan uca şifreleme kullanarak koruyucu şemsiyesini birbirine bağlı güvenlik modüllerine kadar genişletiyor. Daha da ötesi, Xiaomi HyperOS açık platform ilkesini benimsiyor. Uygulama ve akıllı donanım geliştiricilerine Xiaomi HyperConnect’e sınırsız erişim sağlayan açık davetler yayınlayan şirket, aynı zamanda inovasyonları desteklemek ve iş birliklerini genişletmek için Xiaomi Vela’nın açık kaynak kullanımını duyurdu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x